Opublikowano 21.12.2023

Darmowa nauka angielskiego: hit czy kit?

Kategorie:

Nauka angielskiego

Nauka języka angielskiego jest istotnym elementem edukacji i rozwoju osobistego w wielu krajach, w tym w Polsce. Zróżnicowanie metod nauki, zarówno darmowych, jak i płatnych, oferuje uczniom różne podejścia do osiągnięcia biegłości w tym języku. Pytanie jest jednak inne: czy darmowa nauka angielskiego sprawi, że język ten nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic? W tym artykule zagłębiamy się w najpopularniejsze, darmowe sposoby nauki angielskiego… i mówimy “sprawdzam”. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Darmowa nauka angielskiego online: na czym polega?

Na czym polega darmowa nauka angielskiego online
Czym tak naprawdę jest “darmowa” nauka angielskiego? Czy są to stare, odziedziczone po domownikach opasłe tomy książek? Być może jest to wersja próbna jakiegoś oprogramowania, aby do której uzyskać wielokrotny dostęp zakładasz 15 adresów e-mail? A może jest to popularna aplikacja, która uczy Cię ponadczasowych, uniwersalnych oraz przydatnych w każdej sytuacji wyrażeń, takich jak “słoń je jabłko w piwnicy”? No cóż… darmowa nauka angielskiego może być w dzisiejszych czasach każdą z tych metod, jednak w znakomitej większości przypadków sprowadza się ona do interakcji z zasobami znajdującymi się w internecie. Wchodzisz na Google, YouTube, Instagram, TikTok i szukasz frazy “nauka angielskiego”, a następnie korzystasz z setek tysięcy, a nawet milionów materiałów przygotowanych przez ludzi na całym świecie.
Czas przeszły, przyszły, 100 najczęściej używanych słów – tak naprawdę na temat nauki angielskiego powiedziano w Internecie wszystko i jeszcze trochę. Zaletą takiej nauki jest jej dostępność i różnorodność materiałów. Internet pęka wręcz w szwach, a na hasło “darmowa języka angielskiego” otrzymamy w Google 873 000 wyników w 0,36 sekundy. Sporo, prawda? Jeżeli nauka angielskiego stała się tak łatwo dostępna, dlaczego ludzie wciąż za nią płacą, często nawet niemałe pieniądze? Ponieważ nauka za darmo często odbywa się na własną rękę, co ma swoje zalety, ale takżę i wady – często bardzo poważne wady.

Darmowa nauka angielskiego: samodzielność przede wszystkim

Darmowa nauka angielskiego implikuje brak wsparcia w postaci doświadczonego nauczyciela, spersonalizowanych kursów, czy specjalistycznej placówki naukowej. Jesteś sobie sterem, okrętem, żeglarzem, morzem i oceanem. Wertując strony internetowe, często dublujące swój przekaz, nie uświadczysz spersonalizowanego podejścia i bezpośredniej interakcji z nauczycielem. Zależysz tylko od siebie i swojego samozaparcia. W związku z powyższym, gdy uczysz się angielskiego samodzielnie, odbierasz sobie szansę na skonfrontowanie swoich postępów z osobą specjalizującą się w nauczaniu angielskiego. Brak częstej weryfikacji własnych postępów niesie ze sobą ryzyko uczenia się rzeczy w sposób błędny, zwłaszcza gdy nieszczęśliwym zrządzeniem losu trafisz w Internecie na serię instruktażową samozwańczych guru-szarlatanów języka angielskiego, których nie brak w cyfrowej przestrzeni. Jeżeli nie jesteś osobą gotową poświęcić dodatkowy czas i energię na:

 • samodzielne organizowanie kalendarza;
 • tworzenie listy słówek, których chcesz się nauczyć;
 • weryfikację treści, które znajdujesz w internecie;
 • wyszukiwanie informacji;
 • zapisywanie informacji;
 • filtrowanie informacji i odrzucenie tych kiepskiej jakości;
 • kondensowanie informacji w łatwą do przyswojenia treść;
 • nagrywanie swojego głosu i porównywanie wymowy do Native Speakerów;
 • ustalanie celów nauki i śledzenie własnego postępu;
 • analizowanie i korygowanie własnych błędów językowych;
 • szukanie i uczestnictwo w konwersacjach językowych, aby praktykować mówienie;
 • motywowanie siebie do regularnej nauki bez wsparcia z zewnątrz;
 • tworzenie własnych testów i ćwiczeń sprawdzających;
 • poszukiwanie i utrzymywanie kontaktu z innymi uczącymi się dla wymiany doświadczeń;
 • inwestowanie czasu w znalezienie odpowiednich materiałów multimedialnych, takich jak filmy czy podcasty.
 • TO JUŻ KONIEC LISTY, ALE PRZYZNASZ, ŻE SPORO PRZY TYM ROBOTY, PRAWDA?

Reasumując, jeżeli w jakikolwiek sposób czujesz, że samodzielna nauka nie jest dla Ciebie… po prostu sprawdź oferty płatnej nauki języka angielskiego. Nie bez powodu jest to wciąż popularny sposób nauki, pomimo tego oceanu darmowej treści, który znajdziesz w Internecie. Główną zaletą płatnej nauki jest dostęp do profesjonalnego wsparcia i możliwość dostosowania kursu do Twoich indywidualnych potrzeb. Płatne kursy angielskiego oferują bardziej zorganizowaną i strukturalną ścieżkę nauki. Programy te często zapewniają dostęp do wykwalifikowanych nauczycieli i spersonalizowanych planów nauczania. Metody nauczania są różnorodne i mogą obejmować tradycyjne lekcje, jak i nowoczesne metody blended learning, łączące naukę online z tradycyjnymi metodami​​​​.
W przypadku uczenia się metodami płatnymi musisz:

 • być o wyznaczonej przez Ciebie porze na spotkaniu z nauczycielem;
 • skupić się na sobie i swoich potrzebach edukacyjnych;
 • czerpać przyjemność z nauki angielskiego.

Tak mniej więcej wygląda to w przypadku płatnej nauki. Jest z resztą takie porzekadło “płacę – wymagam”. Gdy korzystasz z płatnych kursów masz prawo wymagać wygodnego, dostosowanego do Twoich potrzeb kalendarza, materiałów, dostępności nauczyciela. Masz prawo wymagać także wymiernych postępów, skupienia się na Twoich potrzebach, monitorowania Twoich postępów i ciągłego proponowania jak najlepszej ścieżki rozwoju. W przypadku darmowej edukacji też możesz wymagać… od siebie i nikogo innego.

Nauka angielskiego: stacjonarna czy nie?

Jeżeli decydujesz się jednak na płatną naukę angielskiego, musisz zwrócić uwagę na jej tryb. Wybór między nauką angielskiego online a stacjonarną jest złożony i uzależniony od indywidualnych preferencji, stylu nauki oraz celów edukacyjnych ucznia. Nauka online przyciąga swoją elastycznością i dostępnością, pozwalając na naukę z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Ta forma edukacji jest idealna dla osób z ograniczonym czasem, oferując możliwość dostosowania tempa nauki do indywidualnych potrzeb. Kiedyś problemem takiego stylu nauki był brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i grupą, co mogło stanowić przeszkodę w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i socjalnych, jednak po okresie pandemii, wiele szkół angielskiego zachowało w swojej ofercie rozbudowane programy nauki zdalnej, w skład których wchodzi czynny kontakt z nauczycielem, czy zajęcia w grupach. Oczywiście to właśnie nauka stacjonarna oferuje najbardziej bezpośrednią interakcję z nauczycielem i innymi uczniami, co może być korzystne dla osób preferujących wspólną pracę nad zadaniem i bezpośrednie zadawanie pytań, jednak ten sposób nauki obarczony jest stresem związanym z dojazdami, i godzeniem nauki z obowiązkami życia codziennego. Już o kwestii czasu zmarnowanego na staniu w korkach nie wspominając. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu zastanawiasz się nad płatnymi formami nauki to znaczy, że jesteś osobą ceniącą sobie komfort, wygodę i efektywność, dlatego tym bardziej postaw na naukę zdalną.

Podsumowanie

Podsumowując, nauka angielskiego z użyciem darmowych metod wymaga znacznej samodzielności, dyscypliny i zaangażowania. Brak profesjonalnego wsparcia i spersonalizowanego podejścia może stanowić wyzwanie, szczególnie gdy zagrożeniem jest napotkanie błędnych informacji. Alternatywą jest płatna nauka angielskiego, która oferuje ustrukturalizowane ścieżki edukacyjne, dostęp do wykwalifikowanych nauczycieli oraz metody dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia. W przypadku płatnych kursów, uczniowie mogą oczekiwać na wygodę, dostosowanie do ich potrzeb oraz ciągły monitoring postępów. Całe szczęście w Tutlo wiemy jak połączyć oba te światy. U nas możesz pobrać w każdej chwili przygotowane przez nas, rzetelne materiały edukacyjne za darmo, skorzystać z darmowej lekcji próbnej w naszej szkole, a następnie, jeżeli czujesz że angielski sprawia ci frajdę – skorzystać z płatnych metod nauki. Sprawdź naszą szkołę już dziś, wypełnij formularz poniżej!

Umów bezpłatną lekcję próbną

Wypełnij formularz kontaktowy i ciesz się darmową lekcją próbną! Przekonaj się, że angielski online jest dla Ciebie!

Go to top