Opublikowano 06.04.2023

Jak skutecznie wykorzystać filmy i seriale do nauki angielskiego: praktyczne wskazówki i polecane produkcje

Kategorie:

Ciekawostki

Filmy i seriale to wspaniałe narzędzie do nauki języka angielskiego. Mogą pomóc wzbogacić słownictwo, poprawić wymowę, zwiększyć zrozumienie słuchanej mowy oraz rozwijać umiejętności rozumienia tekstu pisanego. Koniecznie wpleć oglądanie seriali w swoją naukę angielskiego! W jaki sposób to zrobić? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać filmy i seriale w celach edukacyjnych:

1) Wybierz właściwe produkcje

wybierz właściwe produkcje

Wybierz filmy i seriale, które interesują Cię i odpowiadają Twojemu poziomowi językowemu. Zaczynając od produkcji z napisami po angielsku, a następnie przechodząc do filmów z angielskim dubbingiem lub bez napisów.

2) Oglądaj z napisami

oglądaj z napisami

Koniec z lektorami! Oglądanie filmów i seriali z napisami po angielsku pozwala na bardziej dogłębne, często intuicyjne zrozumienie dialogów, a co za tym idzie utrwalenie słownictwa. Możesz zacząć od oglądania produkcji z napisami w swoim języku, jednak z czasem koniecznie przerzuć się na angielskie napisy!

3) Powtarzaj dialogi

powtarzaj dialogi

Spokojnie, nie chodzi tutaj o dwugodzinne sesje recytacyjne. Kiedy oglądasz film lub serial, po prostu spróbuj powtórzyć kilka dialogów zaraz po bohaterach. Brzmi to nieco komicznie, jednak pozwoli Ci to poprawić wymowę, zrozumienie oraz zapamiętanie słów i zwrotów.

4) Oglądaj fragmenty wielokrotnie

oglądaj fragmenty wielokrotnie

Niektóre fragmenty filmów i seriali mogą być trudne do zrozumienia za pierwszym razem, zwłaszcza jeżeli akcent i słownictwo okażą się być bardzo potoczne. Staraj się wracać co jakiś czas do obejrzanych filmów, aby lepiej zrozumieć, co mówią bohaterowie. Ta metoda jest także fantastycznym wskaźnikiem Twoich postępów w nauce!

5) Używaj notatnika oraz słownika

używaj notatnika oraz słownika

Jeśli natkniesz się na nieznane Ci słowo, szybko je zanotuj, a następnie skorzystaj ze słownika i sprawdź jego znaczenie. W ten sposób łatwo poszerzysz zakres swojego słownictwa.

6) Utrzymuj poziom zaangażowania

utrzymuj poziom zaangażowania

Oglądanie filmów i seriali może być wspaniałą zabawą, ale trzeba zachować odpowiedni poziom zaangażowania. Postaraj się skupić na dialogach i zrozumieć sens całej historii.

7) Korzystaj z materiałów edukacyjnych

korzystaj z materiałów edukacyjnych

W Internecie można znaleźć wiele materiałów edukacyjnych, takich jak ćwiczenia, quizy czy notatki, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego na podstawie filmów i seriali. Nie wiesz gdzie zacząć? Podpowiadamy, u nas! Oto link do bezpłatnych materiałów edukacyjnych od Tutlo: https://pl.tutlo.com/materialy/

Na koniec polecamy kilka produkcji filmowych, które mogą pomóc w nauce angielskiego i jego akcentów:

„Friends” – serial komediowy opowiadający o grupie przyjaciół mieszkających na nowojorskim Manhattanie. Serial jest absolutnym klasykiem gatunku “Sitcom” – komedii, w którym dominuje humor sytuacyjny. Marzy Ci się amerykański akcent? Ten serial jest dla Ciebie!
„Game of Thrones” – serial fantasy przeznaczony dla dorosłego odbiorcy. Charakteryzuje się on rozbudowaną, intrygującą fabułą. Aktorzy pochodzą z różnych części Wlk. Brytanii oraz USA, dlatego stanowi on także doskonałą okazję do osłuchania się z przeróżnymi akcentami.
„The Crown” – jest to serial biograficzny, opowiadający o panowaniu królowej Elżbiety II. W tym serialu masz szansę usłyszeć tzw. “Queen’s English”. Chcesz mówić po angielsku jak królowa? Koniecznie włącz ten serial!
„Ginny & Georgia” – komediodramat opowiadający o skomplikowanej relacji matki z córką, w której nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Teraz najlepsza część – jedna z głównych bohaterek, Georgia, posługuje się przeuroczym akcentem z południa Stanów Zjednoczonych! Zakochasz się w nim od pierwszego słowa!
„EastEnders” – brytyjski serial telewizyjny, którego bohaterami są mieszkańcy fikcyjnego Albert Square, położonego we wschodnim Londynie. To właśnie dzięki niemu osłuchasz się z klasycznym akcentem z Londynu – Cockney!

Podsumowując, filmy i seriale to świetne narzędzie do nauki języka angielskiego! Wystarczy zastosować podane przez nas sztuczki, aby już na zawsze rzeczy przyjemne stały się też tymi pożytecznymi! Pamiętaj jednak, że chłonięcie wiedzy to jedna strona medalu. Musisz także ćwiczyć! Całe szczęście w naszej szkole czeka na Ciebie ponad 1000 lektorów, którzy z poćwiczą z Tobą angielski, a także porozmawiają na temat obejrzanego przez Ciebie filmu! Z nami nauka angielskiego jest jak chwila z ulubionym serialem! Sprawdź naszą szkołę już teraz: https://pl.tutlo.com

Umów bezpłatną lekcję próbną

Wypełnij formularz kontaktowy i ciesz się darmową lekcją próbną! Przekonaj się, że angielski online jest dla Ciebie!