Opublikowano 18.08.2020

Jak chwalić dziecko? Przykłady pochwał dla dzieci

Kategorie:

Dla rodziców

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci robiły postępy w nauce języków obcych i były zmobilizowane do dalszej edukacji. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz motywowania, ważne dla rozwoju dziecka jest również docenianie jego wysiłków. To, co i jak mówimy do naszej pociechy może mieć wpływ na jej edukację w przyszłości. Sprawdź, jak mądrze chwalić i doceniać postępy dziecka w nauce.

Jednym z największych wyzwań stojących przed rodzicem lub nauczycielem jest zachęcenie dziecka do pracy nie tylko na lekcjach, ale także w domu. Warto dostrzegać postępy i budować w najmłodszych poczucie własnej wartości. Sprawa wydaje się prosta, jednak należy przyjrzeć się pułapkom związanym z chwaleniem.

Dlaczego powinno się chwalić dzieci za postępy w nauce?

Pochwały wzmacniają poczucie własnej wartości dziecka oraz dodają pewności siebie. Dzieci chwalone starają się i chcą robić więcej. Pamiętajmy, że podczas nauki języka obcego, nasze pociechy często bywają onieśmielone, a czasem także pełne obaw przed popełnieniem błędu. Dzięki pozytywnym informacjom zwrotnym od rodzica czy nauczyciela, zarówno maluchy, jak i nastolatkowie stają się odważniejsi. Z czasem radzą sobie coraz lepiej, eliminując strach przed popełnieniem gafy językowej. Wiedzą, że błędy są naturalnym etapem uczenia się języków obcych, a z czasem chętniej wypowiadają się na forum przy swoich rówieśnikach. Co więcej, dziecko lubi czuć, że bliskie osoby wspierają jego trud oraz potrafią go docenić. Pochwały działają na malucha pobudzająco i motywująco, dzięki czemu chętniej uczy się nowego języka. Ponadto za sprawą odpowiednio sformułowanej aprobaty młody uczeń dostrzega własny potencjał, umiejętności w przyswajaniu języka obcego, a także potrafi zidentyfikować, co sprawia mu przyjemność. Odnajduje siłę do realizowania wyznaczonego celu i przełamywania kolejnych barier językowych.

Jak mądrze chwalić dzieci, by nie spoczęły na laurach?

Warto mieć na uwadze, że nadmiernie chwalenie dzieci może przynieść odwrotny skutek. Maluch może nabrać zbyt dużej pewności siebie i odpuścić naukę. Niekorzystny jest przesadny zachwyt nad każdym drobiazgiem. Dziecko pomyśli wtedy, że cokolwiek zrobi, będzie świetne, a to po jakimś czasie może przyczynić się do postawy roszczeniowej – stłumi jego kreatywność, zmniejszy zaangażowanie i sprowokuje rozwój postawy narcystycznej. Nieustające zachwyty, powtarzane niczym mantra, zamiast zmotywować dziecko do dalszego zgłębiania tajników języka obcego, spowodują zastój i brak postępów w nauce.

Pułapki związane z pochwałami

Jak wiadomo, pochwała niejednokrotnie motywuje dziecko, jednak jej skutkiem ubocznym może być uzależnienie od aprobaty osoby dorosłej. Nie chodzi przecież o to, aby dziecko motywowały jedynie czynniki zewnętrzne, takie jak pochwała, nagroda, zadowolenie rodzica czy nauczyciela. Dziecko musi wiedzieć, że uczy się języka obcego, przede wszystkim dla siebie i własnych korzyści. Dlatego pochwała musi być prawidłowo skonstruowana i co ważne – dostosowana do wieku oraz percepcji dziecka. Ponadto należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci pozytywnie podchodzą do słów aprobaty. Niektóre z nich buntują się, ponieważ nie chcą spełniać zewnętrznych oczekiwań, a tym bardziej rywalizować czy być porównywanym z rodzeństwem lub rówieśnikami, którzy częściej i z łatwością otrzymują pochwały.

Jak powinna wyglądać dobra pochwała?

Bardzo ważne jest to, aby należycie sformułować swoją pochwałę. Chwaląc nieumiejętnie, możemy wyrządzić swojemu dziecku dużą krzywdę, wzbudzając w nim poczucie niezadowolenia i zwątpienia we własne umiejętności językowe. Najważniejsze jest to, by komplementować konkretny wysiłek oraz wkład pracy włożony w wykonanie czegoś. Unikajmy pochwały, w której ukryta jest poprzednia słabość lub niepowodzenie dziecka – zamiast zachęcić do nauki, zdemotywujemy je. Są to najczęściej sformułowania z użyciem wyrażeń takich jak: „nareszcie”, „w końcu” i „nigdy”. Spójrzmy na przykłady:

  • „Nareszcie nauczyłeś/-aś się tych słówek!”.
  • „Myślałam, że już nigdy nie nauczysz się czasowników nieregularnych.”
  • „W końcu zaliczyłeś/-aś ten test.”

Na nic zda się również porównywanie do innej osoby (na przykład starszego rodzeństwa lub koleżanki z ławki), typu:

  • „Znasz już dużo słówek, ale Twoja siostra umie więcej.”

Dobra pochwała to taka, w której z uznaniem opisujemy to, co widzimy, podkreślając konkretne działanie i trud dziecka włożony w uzyskanie wyniku. Oto przykłady dobrze sformułowanych pochwał:

  • „Widzę, że się napracowałeś/-aś.”
  • „Podziwiam Twój zapał. Cieszę się, że sprawia Ci to tyle radości i satysfakcji.”
  • „Super! Świetnie Ci poszło. Musisz być z siebie dumny/-a!”
  • „Dokonałeś/-aś tego! To się nazywa determinacja.”
  • „Fantastyczny opis. Doskonale dobrałeś/-aś słownictwo i struktury gramatyczne.”
  • „Bardzo ciekawa i rozwinięta praca. Dałeś/-aś z siebie wszystko!”

A co w przypadku, jeśli nie ćwiczymy z dzieckiem angielskiego, bo nie znamy na tyle dobrze języka? Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kursy Tutlo umożliwiają elastyczną naukę angielskiego online z lektorem na żywo. Zajęcia z native speakerem dla dzieci to dobry i szybki sposób nauki angielskiego. Co ważne, zajęcia są prowadzone online, a lekcje nie trwają długo, co ułatwia maluchowi maksymalną koncentrację i nie zniechęca go do nauki w domu. Dodatkowo, nauczyciele Tutlo to osoby z doświadczeniem, które doskonale wiedzą, jak komplementować uczniów za ich postępy w nauce.

Podsumowanie

Jak widać, chwalenie dzieci jest potrzebne. Oczywiście z rozwagą i w granicach zdrowego rozsądku. Konstruktywne, dobrze sformułowane pochwały na temat postępów w nauce języka angielskiego, dodają malcom pewności siebie oraz pomagają budować poczucie własnej wartości. Ponadto, kształtują więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem (lub nauczycielem a uczniem), które dzięki nim czuje się kochane, ważne i zmotywowane do podejmowania kolejnych wyzwań językowych.

Umów bezpłatną lekcję próbną

Wypełnij formularz kontaktowy i ciesz się darmową lekcją próbną! Przekonaj się, że angielski online jest dla Ciebie!