Opublikowano 09.06.2022

Wykorzystywanie danych do angażowania pracowników w naukę angielskiego

Kategorie:

Bez kategorii

Chciałbyś zmotywować swój zespół do nauki angielskiego? Świetny pomysł! Jeśli Ci się uda, Twoja firma odniesie liczne korzyści. Co możesz jednak zrobić, by zaangażować swoich pracowników w naukę? Jak opanować sztukę motywacji? Jaką rolę w czekającym Cię zadaniu odgrywa interpretacja danych? Nie pozostawimy Cię bez odpowiedzi na te ważne pytania. Zostań z nami!

Sztuka motywowania pracowników – jak ją opanować?

Zachęcenie pracowników do nauki lub innej formy rozwoju jest wymagające. Aby przekonać ich do czegoś, czego nie robili w firmie do tej pory, musisz znaleźć skuteczną metodę motywowania. Rzecz jasna zwykłe „zrób to dla mnie” albo „wierzę w Ciebie” nie wystarczy, aby zachęcić podwładnych do określonych działań. Motywowanie innych, a w szczególności osób zatrudnionych, to sztuka, której powinien nauczyć się każdy pracodawca, przełożony i manager HR. Jak to zrobić?

Istnieje wiele wartościowych publikacji, które wyczerpująco omawiają tę kwestię. Przedstawiają one różnorodne tezy psychologów, socjologów, neurologów i innych naukowców zgłębiających temat motywacji. Ich prace mają jednak pewną część wspólną. Z dostępnych badań wynika jasno, że najskuteczniejszym czynnikiem motywującym do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności jest pragnienie zaspokajania indywidualnych potrzeb.

Naturalnie bezustanny proces pobudzania pracowników do zaspokajania potrzeb powinien być wykorzystywany przez pracodawców w roli regulatora motywacji. Kluczem do sukcesu jest zatem zespolenie interesów Twojej firmy z potrzebami pracowników. Co to oznacza w praktyce?

Dane – skarbnica wiedzy o Twoim zespole

Załóżmy, że chcesz, aby Twoi pracownicy poprawili znajomość języka angielskiego. Jak już ustaliliśmy, najlepiej zmotywować zatrudnionych do osiągnięcia tego celu, odwołując się do ich indywidualnych potrzeb. Czy wiesz jednak, czego potrzebuje Twoja kadra?

Jeśli planujesz zaangażowanie pracowników w naukę lub inną formę rozwoju, musisz ich poznać. Im więcej wiesz o swoim zespole, tym lepiej. Strukturę potrzeb człowieka determinują liczne czynniki, takie jak wykształcenie, wiek, zdrowie, środowisko, sytuacja rodzinna, majątek i wiele innych. Każdy z Twoich pracowników ma więc inne pragnienia. Jednej osobie zależy na perspektywach rozwoju, drugiej na wyższych zarobkach, a jeszcze inna traktuje priorytetowo stabilność zatrudnienia. Dane na temat Twojego zespołu pozwolą Ci poznać główne potrzeby jego poszczególnych członków.

Konieczne jest także monitorowanie postępu pracowników. To kolejny aspekt zarządzania rozwojem pracowników. Kontrolowanie efektywności pracy członków zespołu w duchu data driven management pozwoli Ci ustalić, którzy z nich są otwarci na naukę. Musisz być gotowy na to, że nie uda Ci się zachęcić do rozwoju każdego. Dlatego korygowanie procesu rozwoju na podstawie danych pozwoli Ci dobrze dobrać metody motywacyjne do każdego pracownika.

Twoim celem powinna być jednak indywidualizacja procesów szkoleniowych. Kiedy tylko będzie to możliwe, koncentruj się na jednostkach równie mocno co na zespołach. Dane gromadzone przez działy HR warto wykorzystywać w celu tworzenia osobistych planów rozwojowych dedykowanych poszczególnym pracownikom. To najskuteczniejszy sposób na stałe angażowanie zatrudnionych w zdobywanie nowych kompetencji.

Co więcej, istnieje wiele programów umożliwiających monitorowanie produktywności pracy zespołów oraz poszczególnych pracowników. Hubstaff, ActivTrak, Time Doctor, Teramind – lista wartościowych pozycji jest znacznie dłuższa. Twoja firma skorzysta również z implementacji metod zarządzania, takich jak Scrum, Lean Management, LeSS itp.

Nie wymagaj, otwieraj możliwości

Zacznij od siebie. Jeśli spodziewasz się, że Twoi pracownicy zaczną dawać z siebie więcej niż wcześniej, najprawdopodobniej słono się zawiedziesz. Zamiast tego zaproponuj zatrudnionym uczciwą wymianę, a do tego uczyń ją atrakcyjną.

Świetnym sposobem na zaangażowanie pracowników w rozwój jest zaproponowanie wyższej wypłaty lub innej formy finansowego wynagrodzenia. Skuteczne mogą okazać się także bony zniżkowe oraz karnety do kin, klubów fitness lub innych miejsc, w których bywają członkowie Twojego zespołu.

W tym miejscu niejeden przedsiębiorca zapyta: „Czy mogę motywować pracowników bez nakładów finansowych?”. Oczywiście. Wiele osób doceni możliwość uczestniczenia w tworzeniu firmy, okazje do poszerzania kompetencji, zmianę stanowiska, a nawet publiczną pochwałę. Sposobów na wynagrodzenie zaangażowania osób zatrudnionych jest mnóstwo. Bądź kreatywny i nie bój się testować nieoczywistych rozwiązań.

Poznaj ofertę Tutlo!

Umów bezpłatną lekcję próbną

Wypełnij formularz kontaktowy i ciesz się darmową lekcją próbną! Przekonaj się, że angielski online jest dla Ciebie!