Opublikowano 08.04.2022

Co zrobić, aby nauka przynosiła radość pracownikom?

Kategorie:

Nauka angielskiego

Ucz się, ucz – te słowa, które pewnie każdy z nas pamięta z czasów szkolnych. Również w dorosłym życiu wracają do nas jak bumerang. Owszem, zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest ciągłe zdobywanie, pogłębianie i aktualizowanie zdobytej wiedzy. To droga do rozwoju osobistego, zdobywania kolejnych szczebli kariery – ogólnie do sukcesu zawodowego, a nawet życiowego. Jak jednak zmotywować się do niej? Jak czerpać z nauki autentyczną przyjemność, a nie traktować jej jak koniecznego do zrealizowania obowiązku? O tym będzie dzisiaj. Kilka rad, dzięki którym ze zdobywania wiedzy uczynicie miły element życia ludzi z Waszych firm. Z korzyścią dla obu stron – pracowników i pracodawców.

Będąc pracownikiem lub szefem działu HR, jednym z kluczowych zadań, jakie stawiasz przed sobą, z pewnością jest dbałość o rozwój i edukację osób zatrudnionych w organizacji. Organizujesz szkolenia, oferujesz benefity w postaci kursów, sprofilowanych zajęć, włączasz w to nawet grywalizację, aby dodać emocji i zachęcić do uczestnictwa dzięki możliwości zdobycia nagród. Nawet jeśli wymienione aktywności podejmowane przez Ciebie nie działają, nie rezygnuj z nich. Zatrzymaj się jednak i spróbuj dotrzeć do pracowników w inny, głębszy sposób, uświadamiając im szereg korzyści, jakie płyną z systematycznego rozwoju. Przecież każdy z nas zna to uczucie satysfakcji, jakie się w nim rodzi, gdy uda się coś osiągnąć, czy zabłysnąć wiedzą, którą się zdobyło. Naszą dumą jest wygranie firmowego konkursu wiedzowego, czy zrozumienie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu z klientami mówiącymi w obcym języku. Wszystkie te sytuacji sprowadzają się do dwóch kwestii – po pierwsze każdy sukces cieszy, po drugie – trzeba pamiętać, że do sukcesu doprowadziła nas wiedza, którą zdobyliśmy swoją pracą. Niby banalne, a jednak nie zawsze ludzie w codziennym pędzie uświadamiają to sobie.

Oto kilka dodatkowych rad związanych z nauką, które mogą dodać skrzydeł do zdobywania wiedzy:

  1. Samo uczenie może być przyjemnością. Chyba każdy zna to uczucie: „Wow, to o to chodzi…”, „Eureka”, „Już rozumiem, to wcale nie jest takie trudne”. Tak, doznanie „oświecenia”, świadomość posiadania nowej umiejętności i możliwości, jakie ona za sobą pociąga to autentyczny powód do dumy i radości. Przyjemne uczucie, prawda?
  2. Uczenie się często daje natychmiastowe efekty. Wiedzę, którą się zdobywa, można przecież niejednokrotnie od razu wdrożyć w życie i czerpać z tego korzyści. Nie ma więc sensu czekać na dogodną okazję, tylko tak kierować potrzebami, aby jak najszybciej móc zaprezentować to, czego się nauczyło. To ogromna szansa na przyspieszenie ścieżki kariery.
  3. Posiadanie wiedzy dodaje prestiżu, podnosi status społeczny i jest powodem do osobistej dumy. Sama myśl, że się czegoś nauczyło i potrafi się to zastosować, przynosi trwałą radość.
  4. Przyjemność sprawia też możliwość dzielenia się wiedzą. Często ludzie robią to nieświadomie w codziennych sytuacjach, ale można też temu nadać bardziej sformalizowany charakter, np. szkoląc innych. Poczucie bycia ekspertem w danej dziedzinie jest bardzo przyjemne.

Co więc, jako dział HR możesz zrobić, by zachęcić pracowników do nauki?

Tak rozmawiaj z pracownikami, aby otwarcie mówili o tym, co w nauce sprawia im radość, a następnie dostosuj plan działania do ich indywidualnych potrzeb. Jeśli prawidłowo ocenisz korzyści, na których najbardziej im zależy, masz większą szansę, że zaangażują się w naukę.

  1. Poproś pracowników, aby rozpisali, jak widzą swój dalszy rozwój w organizacji, czego potrzebują, na co chcieliby położyć największy nacisk. Taka deklaracja z ich strony zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zadania.
  2. Stwórz mapę korzyści, tak żeby pracownicy mieli świadomość, muszą zrobić, czego się nauczyć, które umiejętności rozwijać, aby pójść wyżej.
  3. Pokazuj korzyści ze zdobywania wiedzy. Nagradzaj tych, którzy się rozwijają. Niech będą dobrym przykładem dla innych.
  4. Otwieraj drzwi pracownikom, którzy poszerzają wiedzę i pulę posiadanych umiejętności. Zaproponuj im poprowadzenie szkolenia czy warsztatów dla pozostałych. Nazwanie kogoś ekspertem to dla wielu powód do dumy i zadowolenia.
  5. Nie poprzestawaj na jednorazowych gestach. Rozwój to proces, który tak naprawdę nie ma końca. Dlatego zachęcaj do zdobywania kolejnych umiejętności, podkreślając, że chęć do rozwoju jest jedną z najbardziej dziś poszukiwanych cech pracowniczych. To też gigantyczna szansa dla samego pracownika, szczególnie dziś, gdy rzeczywistość ciągle się zmienia i nic nie jest stałe.

Firmy, które uznawane są za najbardziej innowacyjne, wprost deklarują, że są organizacjami uczącymi się. W pozostałych temat ten często schodzi na plan dalszy w obliczu codziennych wyzwań i bolączek. Jeśli jednak chcesz, aby cokolwiek zmieniło się w Twojej firmie jako dział HR głośno mów o takiej potrzebie, zachęcając i wspierając tak zarząd, jak i pracowników w rozwoju oraz poszerzaniu kompetencji.

W tekście skorzystaliśmy ze wskazówek zawartych w artykule Harvard Business Review „The Simple Joy of Learning on the Job”.

Czy chciałbyś co dwa tygodnie otrzymywać pigułkę wiedzy o podnoszeniu kompetencji pracowników na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do naszego newslettera, w którym Damian Strzelczyk oraz Tomasz Jabłoński dzielą się wskazówkami i najnowszymi trendami.

Zapisz się

Umów bezpłatną lekcję próbną

Wypełnij formularz kontaktowy i ciesz się darmową lekcją próbną! Przekonaj się, że angielski online jest dla Ciebie!